Japonya’da çalışma vizesi

Japonya’da çalışma vizesi, Japonya çalışma vizesiyle yerleşmekJaponya Dışişleri Bakanlığı’nın internet adresindeki bilgilere baktığımızda, ilk olarak çalışma vizesi alınmasıyla ilgili bilgilere odaklanıyoruz. Bunlardan bazıları başlıklar altında toplanmış:
-Profesörler, sanatçılar,dini aktiviteler, gazeteciler,yatırımcılar,avukatlar hukuk işleri, sağlık hizmetleri, araştırmacılar, öğretmenler/öğretim üyeleri,mühendisler, bir firma için çalışanlar, eğlence sektörü, özel konularda uzmanlar(aşçı, pilot gibi).

Eğer yukarıdaki kategorilerden birine giriyorsanız gerekli bağlantıları ve başvuruları sağladıktan sonra bir ila üç yıl arası vize almanız için, pasaport, vize başvuru formu, fotoğraf ve uygunluk sertifikası sahibi olmanız gerekiyor. Uygunluk sertifikası Adalet Bakanlığı yetkilileri tarafından titiz bir araştırma sonucunda veriliyor.

Ancak tamamen vatandaşlığa geçmek için bundan sonra beş yıl boyunca Japonya’da yaşamanız gerekiyor. Zannettiğiniz kadar kolay olmayacağını tahmin ettiğimiz bu süreç için Japonya Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarla irtibat halinde olmanız gerekmekte. Ayrıca bu sürede ve geçmişte sicilinizin mutlaka temiz olmasına dikkat edin. Bu aşamada istenen belgelerde herhangi bir yanlış bildirim olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

 

You may also like...